Konference

MB_poster1

MĚSTA BUDOUCNOSTI: GOOGLE TECHNOLOGIE A ARCHITEKTURA

čtvrtek 25.6.2009 od 18 do 21 hodin v Centru současného umění DOX, Osadní 34, 170 00 Praha 7

Konference byla určena zejména zájemcům o architekturu a kreativní využití online technologií.

Spolu s odborníky v oboru architektury, urbanistiky a online služeb jsme se zabývali problémy českých měst, doporučeními mezinárodního fóra Future Cities pro městský rozvoj a možnostmi využití nových technologií při tvorbě českých „měst budoucnosti“.

Pro prezentaci návrhů vizuálních změn podoby měst jsme použili volně dostupné nástroje Google jako jsou Google Earth, Google Maps, SketchUp a YouTube.

Konference otevřela dlouhodobý projekt společné wiki tvorby „měst budoucnosti“.

V první fázi se za podpory zástupců regionálního plánování zaměřujeme na tvorbu budoucnosti Mělníka. Architekt Marek Růžička předvedl praktickou ukázku existujících částí Mělníka za využití technologií Google a zároveň svoji vizi pro budoucnost tohoto města, realizovanou za pomoci online nástrojů. Další vystupující se pak zaměřila na různé aspekty tvorby návrhů měst budoucnosti a také využití online nástrojů Google.

Architekti, ale i kreativní členové Google komunity, nyní dostávají možnost v kreativní práci formou soutěže pokračovat a vytvořit své návrhy urbanistické budoucnosti Mělníka – ať už to bude jednotlivá budova, ulice, či celá čtvrť – realizované za pomocí zmiňovaných Google nástrojů.

Každý z projektů bude dostupný on-line pro komentáře. Vyhodnocení odborníky a předání cen proběhne na podzim 2009, projekt nicméně bude pokračovat i poté a zaměří se i na další města.

Konference byla zorganizována Mezinárodním centrem pro umění a nové technologie (CIANT) ve spolupráci s českou Google User Group (GUG.cz) a za podpory Future Cities Forum. Pro více informací kontaktujte Roberta Cartera na robert.carter@ciant.cz nebo Dana France na dan@gug.cz.

Profily přednášejících

Pavel Průcha

Vedoucí odboru výstavby a rozvoje města Mělník, absolvent střední průmyslové školy stavební Mělník, obor pozemní stavby, posléze vystudoval pomaturitní studium oboru ceny staveb SPŠS Praha a složil zkoušky zvláštní způsobilosti pro výkon státní správy na úseku územního řízení a stavebního řádu, územního plánování. Od roku 1991 pracuje na Městském úřadu v Mělníku jako vedoucí odboru výstavby a rozvoje. V současné době aktivně podporuje modernizaci historického centra města Mělník, je zástupcem ekologického.

David Scougall

Pracoval na mnoha kreativních projektech většinou ve Velké Británii, Sheffield Victoria Quays, Leith (Edinburgh), Bradford, Liverpool, East End (Londýn), ale i USA, Japonsku, Španělsku, Portugalsku, Rakousku České republice, Maďarsku apod. Mnoho let působil jako ředitel BURA (British Urban Regeneration Association), předseda Kirklees Enterprise Agency (Huddersfield), Fringe Festivalu v Bradfordu,  Leeds Club Limited a Yorkshire Investment Society, ředitel Wakefield Trinity Rugby League Club, Royds Community Association v Bradfordu, projektu hrad Blatná a bývalé North East Regional Arts Board. Spolupracoval s umělci, jako je  Nicholas Treadwell (galerie v Aigenu, Rakousko) a Graham Ibbotson, tvůrce plastik Morecambe. Nyní se věnuje projektu European Renaissance.

Jaroslav Hulín

Architekt, designer a specialista geometrie. Studoval v Praze a Delftu (NL). Participoval na několika významných projektech: Renzo Piano’s Building Workshop v Ženevě (IT), Advanced Geometry Unit pod vedením Cecil Balmond, pracoval také v Thomas Heatherwickově studiu. Jeho nezapomenutelnými pracemi byly mobilní sochařské instalace, plážová restaurace ve Francii, muzejní extenze v New Yorku, mrakodrap v Mexiku nebo univerzitní kampus v Kataru. Jaroslav se zabývá algoritmickými metodami designu, které rozpracovává ve své doktorandské práci. Inspiraci čerpá z přírodních, ale i moderních stavebních procesů.

Tomáš Rousek

Tomáš Rousek je architekt a designér, zakladatel a umělecký ředitel mezinárodní společnosti A-ETC zaměřené na digitální design. Po studiích architektury na FA ČVUT pokračuje v oboru space architecture na vesmírné univerzitě ISU ve Strasbourgu, která připravuje budoucí spolupracovníky ESA a NASA. Zaměřuje se na tvorbu architekury pro expanzi lidstva ve 3 směrech: na vesmírnou architekturu, pozemskou digitální architekturu a design datasféry. Dodává designy pro společnosti jako Vodafone, Johnnie Walker či Baileys, od Los Angeles po Tokio. Tomáš Rousek je držitelem několika mezinárodních ocenění a byl zařazen do výběru 20AFTER20, dvaceti nejzajímavějších mladých architektů po revoluci v České republice. Jeho návrh vyhrál například mezinárodní soutěž na 5-tihvězdičkový hotel Bella Pais na Kypru. Jeho práce byly prezentovány na 10 výstavách v Evropě a Kanadě a ve více než 35 publikacích v 5 zemích. Je hlavním organizátorem mezinárodní série výstav aeonScope a Futura pragensis, které začaly jako nejnavštěvovanějsí expozice Národní galerie a pokračovaly např. v přední americké galerii DX Toronto a holandské CASA Vertigo v Eindhovenu.

Jan Kalfus

Specialista na pomalé studium vysokých škol někdy bez zdárného ukončení. Ve svém životě se věnoval mnoha projektům, které často nebyly dotaženy, málokoho zajímaly a rozhodně nezískaly pozornost veřejnosti. Expert na prokrastinaci a hibernaci bez jakéhokoliv mezinárodního ocenění. V součásné době se zabývá věcmi, které již byly prozkoumány v šedesátých letech, a není jisté, zda-li je někam posune či rozvine.

Jaroslav Bengl

V současnosti pracuje ve švýcarském vývojářském centru společnosti Google, na pozici produktového manažera pro Českou republiku a Mapy Google v Evropě a Africe. Profesní dráhu začal v české pobočce Microsoftu, posléze působil dva roky v českém Atlasu. Před nastoupením do Googlu byl senior software architektem a spoluzakladatelem startupu Vizrea. Jeho hobby jsou cestování a fotografování. Je ženatý a má tři děti.

Michal Ambrož

Studoval na škole Mezinárodních a veřejných vztahů. Po absolvování maturitní zkoušky nejen z mezinárodního práva, ale i mezinárodní ekonomiky a Public Relations začal pracovat v Barrandovských ateliérech, kde natáčí reklamy (např. L’Oreal) a působil jako rekvizitář. V roce 2008 založil vlastní společnost. Ve svých osobních projektech pracuje mj. s programem Sketchup, vytváří 3D modely.

Marek Růžička

Vystudoval architekturu na ČVUT v Praze, během studia se zúčastnil intershipu v Delftu (Nizozemí). Spolupracoval s významnými architekty jako Miloš Florián a Michal Kutálek, se kterým získali několik cen za společné projekty. Jeho projekt „Tears for Reconciliation“  byl v roce 2002 oceněn čestným uznáním na mezinárodní soutěži Pilkington Glasshouse a umístil se mezi prvními 50ti projekty v soutěži FEIDAD 5 (Far Eastern Digital Design Award). Pracoval pro několik českých architektonických společností a ONL studio v Rotterdamu. V současné době pracuje spolu s Michalem Kutálkem jako nezávislý architekt a programátor, profesionálně se zaměřuje na generativní techniky designu, umělé nervové sítě a nové materiály. Pod hlavičkou internetového časopisu e-Architekt.cz organizuje v Praze sérii odborných přednášek o digitální architektuře. Od roku 2004 spolupracuje Marek Růžička s Federicem Díazem a uskupením E-area na vybraných architektonických a designových projektech  jako např. Sembion prezentovaný v ZKM Karlsruhe (2005) či Sakura (ARS Electronica festival, 2006) a Fuel (ředitelství Vodafone, Praha, 2007)

Robert Carter

Byznys budoucnosti je jeho pracovní a životní náplní již delší dobu. Poté, co získal titul MBA, pracoval pro největší americkou společnost pro větrnou energii, obchodně komunikoval se společnostmi v Německu a Francii a marketingovou strategii vypracovával v návaznosti spíše na futurologické než aktuální praktiky, které nebyly v zásadě udržitelné. V roce 1995 využil Robert pádu cen energie na americké burze, přesunul se do New Yorku, kde spolupracoval na založení největší internetové aukce umění www.artnet.com. V této době, kdy byl internet ještě v plenkách, pochopil potenciál internetového obchodu a v roce 1996 se přestěhoval do České republiky a založil jeden z prvních on-line portál o květinách ve střední Evropě (www.flowers.czwww.flowers.plwww.flowers.hu). V tomto oboru se pohyboval 10 let, poté vyučoval internetový marketing a obchod na třech vysokých školách v Praze. Pracoval v oblasti vyhledávacích webů (www.prismastar.com), audiovizuálních technologiích apod. Tento rok se Robert připojil do týmu CIANTu jako byznys manažer, vede projekt Města budoucnosti, který hledá možnosti využití nových technologií při plánování rozvoje měst.

Reklamy

1 komentář »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. Je hezké , že už i v České republice se rozvíjejí kreativní projekty…


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.
Entries a komentáře feeds.

%d bloggers like this: